Mehmet Kaya
1962 Maliye Okulu Mezunu


Değerli Okul Müdürüm Anısına

adilcomertMaliye Okulu’na 1959 yılında daha 14 yaşında bir çocukken adım attım. Çevremdeki öğrencilerin pek çoğu gibi ben de ilk kez doğup büyüdüğüm yerden ayrılıyor, Ankara gibi büyük bir şehri ilk kez görüyordum. O dönemde okulumuzda babacan, bizleri gerçek dünyanın yozlaşmışlığından, tehlikelerinden korumak için didinen ve bunu da ancak uygulayacağı sıkı bir disiplinle sağlayabileceğini düşünen bir müdürümüz vardı: Adil Cömert. Okulda disiplini sağlayan, kararlar veren, çatık kaşlı, işinden başka bir şey düşünmeyen, sert, yaklaşılmaz birisiydi. Okul içinde – aynı zamanda okul dışında da – onun kuralları dışında hareket edemezdik. Bu derece sıkı disiplin hepimizin o zamana dek serbestliğe alışmış bünyesini fazlasıyla zorlardı ve bundan pek hoşlanmazdık. O ise kendi değerlerinden ve doğru bildiği şeylerden asla taviz vermeyen biriydi.

Kişiliğimizin sağlıklı bir biçimde oluşabilmesi için sanatın önemine de inanmış olmalı ki, bizleri zaman zaman tiyatro, opera gibi sanatsal aktivitelere götürürdü. Bunlardan biri de Mozart’ın ünlü Saraydan Kız Kaçırma operasıydı. Müzikler, salonun ortamı, anlayamadığım kurgu beni son derece sıkmış ve oturduğum yerde, tüm gösteri boyunca uyumuştum.

27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra ülkede yayılmaya başlayan özgürlük akımının etkisiyle bir darbe de biz okulumuzda yapmış ve bu disipline fazlasıyla düşkün, neredeyse nefes almamıza engel olduğunu düşündüğümüz müdürümüzün görevden ayrılmasına neden olmuştuk. Artık hepimiz özgürdük! Berbere gittiğimizde “Lütfen üç numara keser misiniz?” demek zorunda kalmıyor, saçlarımızı istediğimiz kadar uzatabiliyorduk. Hatta kimi akşamlar okula sarhoş bile giriyorduk. Kurallara karşı gösterdiğimiz tepkiydi bizi bu davranışlara iten ama doğru muydu, özgürlük bu demek miydi?

Bir yıl sonra, son sınıf öğrencisi olduğum dönemde okuldan bir arkadaşımla Ulus’ta yürürken eski müdürümüzle karşılaştık. Bize hal hatır sordu ama her halinden belliydi kırgınlığı ve sanırım öyle de ayrıldı aramızdan. Bizlerse zamanla kavradık onun bizim için yapmaya çalıştıklarını… bir zamanlar özgürlüğümüz için kalkıştığımızı düşündüğümüz zafer harekatı, yıllar geçtikçe hocamıza karşı duyduğumuz vicdan azabına dönüştü. Hocamıza haksızlık etmiştik.

Ben daha sonraları yıllar boyunca, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali bünyesinde Topkapı Sarayı’nda sergilenen ve onun daha küçücük bir çocukken bizleri götürdüğü, Saraydan Kız Kaçırma operasına yüksek ücretler ödeyerek gidip keyifle izledim ve izlerken de Ankara Operası’nda uyukladığım o günü anımsayıp acı acı güldüm halime. Sağol hocam! Ektiğin sanat ve kültür tohumları tuttu. Yemyeşil her taraf!

İşte okul müdürümüz Adil Cömert ve onun önderliğindeki hocalarımızdan aldığımız eğitim ve öğretim sayesinde bizler kişiliğimizi bulduk, kültürel olgunluğa ve kardeşlik bilincine onlar sayesinde kavuştuk. Ölümünden yıllar sonra düşünüyorum da, ona teşekkür borçlu olduğumu anlıyorum. Bize hayatı öğretti, idealistliğin zaaf değil, kuvvet olduğunu da... Şerefli yaşamanın amaç olduğunu, büyüğe karşı saygıda sevginin, küçüğe karşı sevgide saygının bulunması gereğini de öğretti.

Evet, okul müdürümüz Adil Cömert önderliğinde bu okulda aldığımız eğitim sayesinde bizler, kabuklarımızı kırıp, Türk maliye mesleğinin temel taşları olarak yetiştirildik, bu duygu ve sorumluluk içinde ülkemizin en ücra köşelerinde dahi büyük bir feragatle toplumumuza en üst düzeyde bir gayret ve şevkle çalıştık.

Özgürlük kazanacağız diye görevinden ayrılmasına neden olduğumuz müdürümüzün ise sadece okulda değil okul sonrasında da mezun ettiği öğrencilerini çalıştığı kurum ve kuruluşlarda takip ettiğini ve sahip çıktığını ve öğrencileriyle gurur duyduğunu daha sonraları öğrendiğimizde ona karşı duyduğumuz takdir ve teşekkür hissi kat be kat arttı.

Kendini aşan büyük insan Adil Cömert, bağışla bizi!..

Sevgili müdürüm,

Sizi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Biz .., çocuklarınız .., sizden aldığımız terbiye ile yolumuza devam ediyor ve sizinle gurur duyuyoruz, duyacağız da... Sizin güneşiniz hiç batmadı ki.

Maliye Okulu Mezunları Derneği

Onursal Başkanı
Av. Mehmet Kaya
( 1962 Yılı Mezunu )

Maliye Okulu için ilk kez 2002 yılında oluşturulan maliyeokulu-org sitesinin web geçmişinden alınmıştır.ana menu | e-mail |Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ