MOMDER İstanbul Şubemiz, sanatsal etkinlikler çerçevesinde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da mezunlarımızı tiyatroda buluşturmaya devam ediyor.

İstanbul Devlet Tiyatrosunun sahnelediği, William Shakespeare'in Hırçın Kız adlı oyununu 24 Kasım akşamı izleyenler arasında Maliye Okulu mezunları da vardı.

Devlet Tiyatrolarının web sitesinde oyunun konusu kısaca şöyle: Battista, huysuz büyük kızı Katerina evlenmeden, küçük kızı Bianka'nın evlenmesine izin vermeyeceğini açıklamıştır. Küçük kızın talipleri, bu kilidi açması için Petrukio'ya başvururlar. Petrukio hem evlenip kadının yüklü çeyizine konmak, hem de onu terbiye edip uysallaştırma iddiası ile işe girişir. Bu arada Bianka'nın talipleri de türlü yöntemlerle genç kıza yaklaşmaya, gönlünü çelmeye çalışırlar. Katerina'nın erkek egemen çevreye ayak direme çabası ile Bianka'yı elde etmek için kurulan düzenler, bir çeşit anafor oluşturacaktır. Televizyonun ünlü dizilerinden de tanıdığımız oyuncuların rol aldığı Hırçın Kız'da Sinyor Battista'nın biri fevkalade hırçın ve dik başlı, diğeri uysal ve uyumlu iki kızının evlilik maceraları anlatılıyor.

MOMDER İstanbul Şubesinin kültürel etkinliğine emek verenler ile sanatsever mezunlarımız ve yakınlarına teşekkür ediyoruz.

hkiz hkiz2

Oyunu birlikte izlemenin keyfini yaşayan mezunlarımızdan bir grup

mo damga

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ