Son Haberler

 

19 mayis 100yil ATAturk

100 Yıldır Hepimiz Bandırma Vapurundayız.
Tam Bağımsız, Demokratik, Sosyal ve Laik Türkiye Cumhuriyeti Hedefinde
19 Mayıs'ın 100. Yılında da
Atatürk'ün Yolunda Yürümeye Devam Edeceğiz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız
Kutlu Olsun

mo damga

 

 
Sevgili Mezunlarımız,
Bilindiği üzere, Ankara’da 15-16 Aralık günlerinde, Maliye Okulu olarak hizmet vermiş eğitim binalarında yaptığımız Ulus Yıl Sonu Toplantısında alınan kararlardan biri de “dergi, e-dergi ve bilimsel kitap çıkaracak kurulların oluşturulması” idi. Sonuç Bildirgesinde de deklare ettiğimiz gibi, MOMDER olarak bu kapsamdaki çalışmalarımızı diğer derneklerimiz ile birlikte iki ay içinde sonuçlandıracağımızı açıklamıştık.

Bu çerçevede, katılımcıların mutabık kaldığı “Yayın Kurulunda yalnızca akademisyenlerin değil, kamuda veya özel sektörde görev yapan akademik unvanı olmayan mezunlarımızın da yer alması gerektiği” görüşünden hareketle, katkılarını esirgemeyeceklerini düşündüğümüz geniş mesleki yelpazede bir Yayın Kurulunu, İstanbul ve İzmir Şubelerimiz; Antalya, Bursa, Gaziantep, Mersin derneklerimiz ve MOSK ile birlikte oluşturduk.

Bu komisyon ve kurulların, görev almak isteyen tüm mezunlarımıza açık olduğunu bir kez daha yineliyoruz.

Toplantıda Sayın Dr. Ahmet Kavak tarafından dile getirilen “Dernek Başkanlığı altında Bilim Kurulunun olması ve konuların bu kurulun süzgecinden geçirilmesinin zorunlu olduğu” görüşünü şiar edinerek, Bilim Kurulunun yanında e-dergicilik için Yayın Kurulu ve her dergide farklı adlar altında da olsa Yayın Kurulu içinde Danışma ve Okuma Komisyonlarının oluşturulmasını, bu komisyonların ise bağımsız ve tarafsız olarak Yayın Kurulu üyeleri tarafından kendi iç dinamikleriyle belirlemesinin uygun olacağına karar verdik.

Derneğimizin 1988 ve 2004 yıllarında başlattığı, ancak ikişer sayıdan fazla sürdürülmesi olanaklı olmayan dergicilik sürecinde yaşanan sorunları bilerek, dolayısıyla maalesef yürümeyen her iki deneyimi göz önünde bulundurarak yayıncılığa öncelikle internet ortamında e-dergi oluşturarak başlamak ve yayın hayatında biz yine varız demek istiyoruz.

Bu arada, Maliye ve Vergi Tarihi ile Türkiye’de henüz girişilmeyen Vergi Müzeciliği konularında bilimsel çalışmaları bulunan, ayrıca Kayseri İhtisas Kütüphanesi Müdürlüğü görevini de sürdüren, arşivcilik ve kurumsal kimlikler konusunda deneyimli Sayın Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Somuncu’nun “Doküman Toplama Merkezi” oluşturma fikrini önemsiyoruz. Bunun, Okulumuz ve mezunlarımızın Ülkemizin maliye ve ekonomi alanındaki önem ve değerinin ortaya çıkarılması açısından üzerinde önemle durulması ve titizlikle çalışılması gereken bilimsel bir konu olduğunun bilincindeyiz.

Bu bağlamda, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Mesut Kullar ile çeşitli illerdeki derneklerimizin Yayın Kurulu için belirledikleri temsilciler kurumsal kimliğimiz şemsiyesi altında bu koordinasyonu sağlayacaklardır. Tüm mezunlarımızın da bu kapsamda yapılacak çalışmalarda bir kez daha Maliye Okulu Ailesinden olarak ve Maliye Okulu ruhu ile hareket ederek MOMDER’e ve Derneklerimize gereken desteği vereceğini biliyoruz.

Ülkemizin kamu ve özel sektöründeki kurumsal ya da bireysel en küçük biriminden en üst kademelerine kadar özverili çalışma ve üstün başarıları ile kendisini kanıtlamış mezunlarımızın tanıtımına önemli ölçüde katkı sağlayacak e-dergimiz ile kurumsal kimliğimizin de yayın yaşamında bir ekol oluşturacağına inancımız tamdır.MO tpDamga Logo

Saygı ve Sevgilerimizle

Ahmet Kaya
Maliye Okulu Mezunları Derneği Genel Başkanı
 

Fotoğraf açıklaması yok.

mo damga

 

 

İstanbul Şubesi Etkinliği

{xtypo_rounded2}

Geçtiğimiz yıllarda sanatsal ve kültürel etkinliklerle mezunlarımızı bir araya getirmeyi başaran MOMDER İstanbul Şubesi, yeni yılın ilk etkinliğini Mercure Hotel'deki balo ile gerçekleştiriyor.

"Uzun bir aradan sonra, bir araya gelmeyi hak ettik" sloganı ile tüm mezunlarımızı 15 Şubat Cuma gecesi düzenlenecek organizasyona davet eden İstanbul'un iletişim, fiyat ve ödeme bilgileri aşağıdaki davetiyede gösteriliyor.

Mercure Hotel'in kapasitesinin sınırlı olduğu nedeniyle katılım bedelinin Feriha DERYA'ya aktarılarak Deniz TORUS aracılığıyla rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Devamını oku...

{xtypo_rounded2}

Değerli mezunlarımız;

Daha önce bu sayfalar ile sosyal medya ortamlarında duyurulduğu gibi, 15-16 Aralık 2018 tarihlerinde Antalya, Bursa, Gaziantep, Mersin Derneklerimiz ve Maliye Okulu Spor Kulübümüz ile birlikte Yıl Sonu Toplantısı gerekleştirildi. Ankara Maliye Okulunun 1948 yılında ilk açıldığı ve son olarak 1998 yılında kapandığı iki binadaki toplantılarda ; 

Ekran Resmi 2019 01 07 10.54.32

  • Derneklerimiz, şubelerimiz ve MOSK ile Balıkesir'deki mezunlarımızın 2018 yılında yürüttükleri etkinlik ve faaliyetler, 
  • Derneğimizce kurulacak Bilim Kurulu ve bu kurulun öncülüğünde başlatılması planlanan basın-yayın çalışmaları,
  • Gaziantep MOMDER Başkanı Sn. Hasan ŞAHİN’in Maliye Okulu Gerçeği başlıklı kitap/rapor önerisine akademik destek verilmesi,
  • Derneğimizce tüm mezunlarımıza ulaşmayı hedefleyen andaç çalışmaları,
  • uzunca bir süredir mezunlarımızın gündeminde olan vakıf yapılanması,

konuları, iki güne yayılan dört oturumda değerlendirildi.

Devamını oku...

Maliye Okulu Mezunları Antalya Buluşması


Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl içerisinde alınan müşterek karara göre; Tüm dönemlere açık Maliye Okulu Mezunları 2018 Güz Buluşmasının İzmir’de, 2019 Bahar Buluşmasının ise Antalya’da yapılması belirlenmiş idi. 

Antalya buluşmamız Antalya Belek TUI FUN & SUN RIVER RESORT BELEK HOTEL’de 20-21-22-23 Nisan 2019 (20 Nisan giriş, 23 Nisan çıkış – 3 gece 4 gün) tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Konaklama ve yeme içme hizmetleriyle ilgili ayrıntılar aşağıdaki gibidir:

Devamını oku...

Murat BUDAK. Maliye Okulu 1990 mezunu. 

Bizden biri. Aynı karavanayı paylaştığımız mezunlarımızdan. Şimdi Amasya Vergi Dairesi Müdürlüğünde görev yapıyor. Ama yalnızca vergi düşünmek yetmiyor ona, zihninde çevre korumaya dair düşünceler de oluşmuş; hatta katı ve sıvı maddelerin karışımından, farklı demlenme sürecinden geçtikten sonra reaksiyonunu tamamlamış bir kimyasal sıvı hava filitre sistemi geliştirmiş. Teknik olarak nokarbon olarak anılıyor.

Devamını oku...

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ