Zeki Emir - Kayıp ÇığlıkZekeriya EMİR (İstanbul-1981)1964 yılında Denizli'de doğdu. İlk ve orta okulu burada bitirdi. 1981 yılında İstanbul Maliye Okulundan sonra Gazi Üniversitesi Maliye ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu.

1988 yılında Broy Dergisinde yayımlanan şiirleriyle başlayan şiir çalışmalarına halen devam etmektedir. Aynı zamanda 1996 yılında başladığı resim çalışmalarını da sürdürmekte olup bu çalışmaları sonucunda çeşitli kişisel ve karma sergiler açmıştır.

2012 yılı başında Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişliğinden emekli olan mezunumuz halen İstanbul'da yeminli mali müşavir olarak faaliyet göstermektedir.

İlk şiir kitabı Kayıp Çığlık Digraf Yayıncılığın şiir dizisinden çıktı. Kitabın arka kapağında sanatçı şu sözlerle anlatılıyor.

"Zeki Emir şiirle yaşayan, şiiri seven biri. Şiirle yaşama tutunur ya insanlar çıkmazsa, bunalıma girdiklerinde. Zeki Emir de yaşamı bir bunalım döneminde ele alıp insanlığı bu bunalımın getirdiği çıkmazda anlatıyor. Böylece hem kendi tanıdıklarından hem anlamına vardığı hakikat katmanından kendine ve bize bir ayna tutuyor, bizi uyarıyor, kendine ise yeni bir yol çiziyor."

Ankara Devlet Resim Heykel Müzesinde Nahit Büyükişleyen'den aldığı resim derslerinden sonra çalışmalarını 1996 yılından bu güne aralıksız sürdüren Emir, son yıllardaki çalışmalarında özellikle spatula tekniğini benimsedi. Konusunu çoğunlukla yaşam, doğa ve sudan alan resimlerinde sanatçı bu kez izleyenlere İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliklerini sunuyor.


Kaynak ve kitapPandora Kitabevi