Selda Selman ACAR

Yazdır
PDF

Selda Salman Acar, AFIAP

Ankara - 198?

seldasalman1972`de doğan sanatçı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü`nü bitirdi. Bir süre Banka müfettişliği ve yöneticiliğinin ardından istifa ederek fotoğraf ve sinemaya yoğunlaştı.

Üniversite yıllarında başladığı fotoğraf, onun için, düşüncelerini yansıtan bir zemin oldu. Doğanın, insanın büyüsünden yola çıkarak elde ettiği görüntüleri, kendi düşler dünyasında yeniden yorumladı. İlk yıllarda resim ve karışık malzeme ile fotoğrafı birleştirdi. Doğanın keşfine ve yorumuna dair ilk çalışma "Doğanın Minil Güzellikleri" gösterisi resim ve fotoğrafın birleşiminden oluşmaktadır. Fotoğrafların karanlık odada birleşmesinin yerini zamanla, bilgisayar ortamında yapılan fotoğraflar aldı. Yaşama dair sorgulamaların yer aldığı "Temalar" sergisi yurtiçinde ve yurtdışında analog yöntemlerle çekilen fotoğrafların, bilgisayar ortamında birleştirilmesi ile oluşmuştur. 2004 yılından bu yana çeşitli illerde sergilenen "Temalar" sergisinde yaşam sorgulanmakta, bireyin özgürlük arayışları, doğaya olan özlemi, medeniyet, toplum gibi kavramlar irdelenmektedir. 2007 yılında açmış olduğu "Doğaya Karşı Kentleşme" sergisinde ise her biri üçer siyah beyaz fotoğraflardan oluşan serilerle, insanın doğanın bir parçası iken, kentlileşmesi sonucu yaşadığı yabancılaşma ve doğaya olan özlemi anlatılmaktadır.2008 yılında UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) de "Sorgulama" isimli sergisini açmıştır.

Fotoğraf sanatında benimsediği yaratıcı (creative) yaklaşımını, profesyonel fotoğrafçılık alanında da sürdürmekte, tasarıma dayalı fotoğraflar üretmektedir. 

UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) üyesidir. 2007 yılında FIAP (The International Federation of Photographic Art) tarafından verilen Artist of FIAP unvanını almıştır.

Fotoğrafları, sınırlı sayıda olmak üzere, fotoğraf kağıdına laser baskı yöntemi ile basılmaktadır.

2009 yılından bu yana sinemaya yoğunlaşan sanatçı, kısa film çalışmalarının yanısıra uzun metrajlı bir film üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

iletişim: 

Ödüllerden bazıları:

2007 International Photo Awards, 13 dalda Mansiyon
2007 Altın Kamera Fotoğraf Yarışması, Kupa Ödülü
2007 Orhan Holding Uluslararası Fot. Yrş.FIAP Mansiyon
2007 16. Avusturya Fotoğraf Yrş., Seri Dalda Altın Madalya ve Srg.
2006 Şinasi Barutçu Çağrılı Fotoğraf Yarışması Kupa Ödülü
2005 Orhan Holding Uluslararası Fotoğraf Yarışması, Özel Ödül
2004 Hyndaim, Ailem ve Ben" Fotoğraf Yarışması, Hyndai, 1.lik Ödülü
2004 Kodak Fotoğraf Yarışması, Mansiyon
2004 "Bedensel Engelliler" Yrş., Dünya Sağlık Örgütü, Dünya 3.lüğü
2003 "Ulaşım" Fotoğraf Yrş., İBB., Özel Ödül
2003 Altın Kamera Fotoğraf Yarışması, Ödül
2002 Altın Kamera Fotoğraf Yarışması, Ödül
1998 Altın Kamera Fotoğraf Yarışması, Ödül
1997 Atlas Dergisi Fotoğraf Yarışması, Mansiyon
1996 Selçuk Belediyesi Fotoğraf Yarışması Özel Ödülü
1996 Ankara Ünv. 50. Yıl Yarışması Birincilik ve Birinci Mansiyon

Yeni Çıkan Kitaplar

 • yka az% Kaç Aptalız - Aziz Nesin
  Bu kitap (...) nereye giderse gökyüzünün sahibi olduğuna inanan kederli sürgünleri anmak için yazıldı. Ve İnsanlığın büyük macerasına kendi küçük tecrübesi ile eklendi. "Ben hayatı, yaşamak için değil, matem içinde sonsuz bekleyişe göre düzenlenmiş Acem ülkesinde nafile zamanlar bekledim... Sevrek ve ümit ederek... Bize çok benzeyen, bir uçtan diğerine savrulan kültürleri içinde hiç yabancılık çekmedim . Bize hiç benzemeyen toplumsal bezginliklerine yabancı kaldım. Büyük bir coşku ile gittiğim ülkeden derin bir hayal kırıklığı ile ayrıldım. Kolayca halledilebilecek (...)
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • tagoreAşk Şiirleri - Rabındranath Tagore
  Rabindranath Tagore. 6 Mayıs 1861’de Kalküta’da doğar. Varlıklı bir Brahman’ın 14. çocuğu olarak. Hem geleneksel hem de yenilikçi bir ailenin ferdi olması onun edebiyat, resim, müzik, mistisizm, din, felsefe gibi alanlarda çok yönlü yetişmesine fırsat verir. Özellikle edebiyatla çocuk yaşlarda ilgilenmeye başlar ve ilk şiirini yedi yaşında yazar.
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • fatihfetihFatih ve Fetih - Erdoğan Aydın
  90'lı yıllarda yayımladığı -dört ciltlik- İslamiyet Gerçeği ile Nasıl Müslüman Olduk? adlı kitapları, yalnız yararlanılan değil, gözleri açan eserler de oldular. Yazarımız pek ciddi bir araştırmacı, dahası put kırıcı bir kalem.

  Erdoğan Aydın, Fatih ve Fetih'te de, mitoslarla gerçekleri birbirinden ayırıyor...
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • sarlatanŞarlatanlığın Tarihi - Lars Morris
  Tarihi iki defa okuruz, ilk okumada kullanılabilir 'gerçeklerin' peşine düşeriz. Bu bir papazın İncil'i okuması gibi bir şeydir. İkincisinde bu işin aslı neymiş diye okuruz. Bu da şeytanın İncil'i okuması gibidir."
  Lars Morris Şarlatanlığın Tarihi'nde okuyucuyu ikinci tür bir tarih okumasına kışkırtıyor. Değişik çağlarda yaşayan insanların ruhsal labirentlerinde dolaştırıyor, çalınmamış kapıları aralıyor. Şarlatanlığı mümkün kılan bir zihin coğrafyasına götürüyor bizi...
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ