Zekeriya EMİR

Yazdır
PDF

Zeki Emir - Kayıp ÇığlıkZekeriya EMİR (İstanbul-1981)1964 yılında Denizli'de doğdu. İlk ve orta okulu burada bitirdi. 1981 yılında İstanbul Maliye Okulundan sonra Gazi Üniversitesi Maliye ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu.

1988 yılında Broy Dergisinde yayımlanan şiirleriyle başlayan şiir çalışmalarına halen devam etmektedir. Aynı zamanda 1996 yılında başladığı resim çalışmalarını da sürdürmekte olup bu çalışmaları sonucunda çeşitli kişisel ve karma sergiler açmıştır.

2012 yılı başında Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişliğinden emekli olan mezunumuz halen İstanbul'da yeminli mali müşavir olarak faaliyet göstermektedir.

İlk şiir kitabı Kayıp Çığlık Digraf Yayıncılığın şiir dizisinden çıktı. Kitabın arka kapağında sanatçı şu sözlerle anlatılıyor.

"Zeki Emir şiirle yaşayan, şiiri seven biri. Şiirle yaşama tutunur ya insanlar çıkmazsa, bunalıma girdiklerinde. Zeki Emir de yaşamı bir bunalım döneminde ele alıp insanlığı bu bunalımın getirdiği çıkmazda anlatıyor. Böylece hem kendi tanıdıklarından hem anlamına vardığı hakikat katmanından kendine ve bize bir ayna tutuyor, bizi uyarıyor, kendine ise yeni bir yol çiziyor."

Ankara Devlet Resim Heykel Müzesinde Nahit Büyükişleyen'den aldığı resim derslerinden sonra çalışmalarını 1996 yılından bu güne aralıksız sürdüren Emir, son yıllardaki çalışmalarında özellikle spatula tekniğini benimsedi. Konusunu çoğunlukla yaşam, doğa ve sudan alan resimlerinde sanatçı bu kez izleyenlere İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliklerini sunuyor.


Kaynak ve kitapPandora Kitabevi

Yeni Çıkan Kitaplar

 • yka az% Kaç Aptalız - Aziz Nesin
  Bu kitap (...) nereye giderse gökyüzünün sahibi olduğuna inanan kederli sürgünleri anmak için yazıldı. Ve İnsanlığın büyük macerasına kendi küçük tecrübesi ile eklendi. "Ben hayatı, yaşamak için değil, matem içinde sonsuz bekleyişe göre düzenlenmiş Acem ülkesinde nafile zamanlar bekledim... Sevrek ve ümit ederek... Bize çok benzeyen, bir uçtan diğerine savrulan kültürleri içinde hiç yabancılık çekmedim . Bize hiç benzemeyen toplumsal bezginliklerine yabancı kaldım. Büyük bir coşku ile gittiğim ülkeden derin bir hayal kırıklığı ile ayrıldım. Kolayca halledilebilecek (...)
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • tagoreAşk Şiirleri - Rabındranath Tagore
  Rabindranath Tagore. 6 Mayıs 1861’de Kalküta’da doğar. Varlıklı bir Brahman’ın 14. çocuğu olarak. Hem geleneksel hem de yenilikçi bir ailenin ferdi olması onun edebiyat, resim, müzik, mistisizm, din, felsefe gibi alanlarda çok yönlü yetişmesine fırsat verir. Özellikle edebiyatla çocuk yaşlarda ilgilenmeye başlar ve ilk şiirini yedi yaşında yazar.
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • fatihfetihFatih ve Fetih - Erdoğan Aydın
  90'lı yıllarda yayımladığı -dört ciltlik- İslamiyet Gerçeği ile Nasıl Müslüman Olduk? adlı kitapları, yalnız yararlanılan değil, gözleri açan eserler de oldular. Yazarımız pek ciddi bir araştırmacı, dahası put kırıcı bir kalem.

  Erdoğan Aydın, Fatih ve Fetih'te de, mitoslarla gerçekleri birbirinden ayırıyor...
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • sarlatanŞarlatanlığın Tarihi - Lars Morris
  Tarihi iki defa okuruz, ilk okumada kullanılabilir 'gerçeklerin' peşine düşeriz. Bu bir papazın İncil'i okuması gibi bir şeydir. İkincisinde bu işin aslı neymiş diye okuruz. Bu da şeytanın İncil'i okuması gibidir."
  Lars Morris Şarlatanlığın Tarihi'nde okuyucuyu ikinci tür bir tarih okumasına kışkırtıyor. Değişik çağlarda yaşayan insanların ruhsal labirentlerinde dolaştırıyor, çalınmamış kapıları aralıyor. Şarlatanlığı mümkün kılan bir zihin coğrafyasına götürüyor bizi...
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ