Erdinç UTKU

Yazdır
PDF
erdincutku

Erdinç Utku (Ankara - 1983)

1966 yılında Tokat’ta doğan Erdinç Utku’nun ilk mizah yazıları 1985 yılında FIRT mizah dergisinde yayınlanmaya başladı. Yazar, ilk mizah denemelerini mezunu olduğu Ankara Maliye Okulu'nda yaptı. Televizyonlara skeçler de yazan Utku birçok mizah dergisi ve gazeteye yazdı: Gümgüm(1986), Bulvar(1987-88), Gırgır (1990-91), Cumhuriyet (1994’ten bu yana), Komik Solak(2000).

Erdinç Utku, Cumhuriyet Gazetesinde Deniz Som'un "Vaziyet" köşesinde "Yüksek Yerilim Hattı" adında bir köşede yazdı. Gündeme ve genellikle de siyasilere dokunduran aforizmalar yazar. (2009 Mayıs ayından bu yana Vaziyet'te yazmıyor) Utku"Yüksek Yerilim Hattı" adlı köşesini 2010 yilindan beri Cumhuriyet Gazetesinin Cumertesi ekinde sürdürüyor. Cumhuriyet döneminin genç mizah yazarlarındandır. Ayrıca dorduncukuvvetmedya.com sitesinde de medya eleştirileri yazıyor. Belçika'da yaşamını sürdürüyor. Oradan Cumhuriyet Gazetesine pazar yazıları da yazıyor.

Son olarak 8 yaşındaki kızı ile yazdığı "Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız" oyunu Belçika'da Binfikir Oyuncuları tarafından sahnelendi. Hatta Brüksel gösterilerinden birinde Erol Günaydın da Onur Konuğu oldu. Oyunun öyküsü Efsanevi Gırgır'ın kapak çizeri Gürcan Gürsel tarafından Türkçe-Flamanca ve Türkçe-Fransızca olarak iki ayrı çizgi roman haline getirildi ve Belçika'da yayınlandı.

1998 yılında mezunu olduğu ODTÜ Gülmece Topluluğu’nun kuruluşuna öncülük etti. 1990 yılında kibrit armağanlı olarak “Her şeyi devletten bekleme kendi kitabını kendin yak” sloganıyla satılan “zapteDİLemez ki” adlı ilk kitabını yayınladı. 1998 yılında ise Avrupalı Türklerin dünyasına mizahi bir pencere açmayı denediği “Akıntıya Yürek Çekmek” adlı kitabı yayınlandı.

erdincutku_2

Yazarın ikinci kitabının adı muhteşem; AKINTIYA YÜREK ÇEKMEK[1]

Akıntıya Yürek Çekmek

Cumhuriyet'teki "yazıcılık"ları ilgiyle okunan Erdinç Utku, Türkiye-yoğun esprileri yanında, Avrupalı-Türklerin dünyasına bir pencere aralıyor bu kitabında. Adriyatik'ten Çin seddine kadar tüm Türklerin okuyabileceği "Akıntıya Yürek Çekmek" adlı ikinci yapıtında yazar, Neo-naziler, iki yüzlü Türk ve Avrupalı politikacılar, Avrupalı-Türkler v.b. bir çok kesime dokunmadan edemiyor. Üstelik kitaptaki "esprilerde bir numara yok" deme imkânınız da kalmadı. Çünkü esprilerin çoğu sıra numaralı!

Yazarın üçüncü kitabı: Amerikanca Hayatımıza Türkçe Altyazılar[2]

Amerikanca Hayatımıza Türkçe Altyazılar

Cumhuriyet Gazetesi'nde Deniz Som'un Vaziyet köşesindeki Yüksek Yerilim Hattı adlı köşeciğinde "yazıcık"ları ilgiyle okunan Cumhuriyet dönemi mizahımızın genç temsilcilerinden Erdinç Utku, geniş bir alana yayılmış değişik konuları ve birçok kesimi keskin gözlemleriyle ele aldığı bu üçüncü kitabında "Amerikanca Hayatımıza Türkçe Altyazılar"la ışıldak tutuyor. Utku çok bilinmeyenli yaşamlarımızı, küçük küçük ama çok düşündürücü ve çarpıcı mizah satırlarına konu ediyor. Evet, hayat serüvenlerinden imbikten geçercesine damıtılmış damlalar bunlar. Şimşek egibi çakıp bir anda karanlığı aydınlatıyorlar.

Hakkında Yazılanlardan Kısa Bir Seçki

erdinc_utku_160Erdinç Utku bu yolların kaldırım taşlarını döşeyenlerden... Deniz Som’un ‘Vaziyet’ köşesinde “Yüksek Yerilim Hattı”nda seçme sözler yazdığından beri tiryakiliğe dönüşen bir alışkanlıkla Erdinç Utku’yu izliyorum; her tümce birkaç saniyelik bir zeka şimşeği çaktırıyor... İlhan Selçuk, Pencere, Cumhuriyet Gazetesi, 17 Ocak 2003

Evet, hayat serüvenlerinden imbikten geçercesine damıtılmış damlalar bunlar. Şimşek gibi çakıp bir anda karanlığı aydınlatıyorlar. Haluk Şahin, Radikal Gazetesi, 11 Temmuz 1998


Zeka arayanlara Avrupa’daki üç milyondan fazla Türk’le ilgili gözlem ve özlemlerini mizahla yoğurarak aktaran Erdinç Utku’nun kitanından seçmeler... Zeynep Göğüş, Sabah Gazetesi, 10 Haziran 1998

Kaynakça [değiştir]
 1. ^ Kitapyurdu
 2. ^ Çınar Yayıncılık
Dış bağlantılar

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Erdinç_Utku

Yeni Çıkan Kitaplar

 • yka az% Kaç Aptalız - Aziz Nesin
  Bu kitap (...) nereye giderse gökyüzünün sahibi olduğuna inanan kederli sürgünleri anmak için yazıldı. Ve İnsanlığın büyük macerasına kendi küçük tecrübesi ile eklendi. "Ben hayatı, yaşamak için değil, matem içinde sonsuz bekleyişe göre düzenlenmiş Acem ülkesinde nafile zamanlar bekledim... Sevrek ve ümit ederek... Bize çok benzeyen, bir uçtan diğerine savrulan kültürleri içinde hiç yabancılık çekmedim . Bize hiç benzemeyen toplumsal bezginliklerine yabancı kaldım. Büyük bir coşku ile gittiğim ülkeden derin bir hayal kırıklığı ile ayrıldım. Kolayca halledilebilecek (...)
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • tagoreAşk Şiirleri - Rabındranath Tagore
  Rabindranath Tagore. 6 Mayıs 1861’de Kalküta’da doğar. Varlıklı bir Brahman’ın 14. çocuğu olarak. Hem geleneksel hem de yenilikçi bir ailenin ferdi olması onun edebiyat, resim, müzik, mistisizm, din, felsefe gibi alanlarda çok yönlü yetişmesine fırsat verir. Özellikle edebiyatla çocuk yaşlarda ilgilenmeye başlar ve ilk şiirini yedi yaşında yazar.
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • fatihfetihFatih ve Fetih - Erdoğan Aydın
  90'lı yıllarda yayımladığı -dört ciltlik- İslamiyet Gerçeği ile Nasıl Müslüman Olduk? adlı kitapları, yalnız yararlanılan değil, gözleri açan eserler de oldular. Yazarımız pek ciddi bir araştırmacı, dahası put kırıcı bir kalem.

  Erdoğan Aydın, Fatih ve Fetih'te de, mitoslarla gerçekleri birbirinden ayırıyor...
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com
 • sarlatanŞarlatanlığın Tarihi - Lars Morris
  Tarihi iki defa okuruz, ilk okumada kullanılabilir 'gerçeklerin' peşine düşeriz. Bu bir papazın İncil'i okuması gibi bir şeydir. İkincisinde bu işin aslı neymiş diye okuruz. Bu da şeytanın İncil'i okuması gibidir."
  Lars Morris Şarlatanlığın Tarihi'nde okuyucuyu ikinci tür bir tarih okumasına kışkırtıyor. Değişik çağlarda yaşayan insanların ruhsal labirentlerinde dolaştırıyor, çalınmamış kapıları aralıyor. Şarlatanlığı mümkün kılan bir zihin coğrafyasına götürüyor bizi...
  Devamı ve daha fazlsı için www.KitapAliyorum.com

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ